Przydatne artykuły

O ogrzewaniu na podczerwień

Promieniowanie cieplne nie jest pochłaniane przez powietrze. Dlatego cała energia z urządzenia dociera do obiektów i ludzi znajdujących się w obszarze jego działania niemal bez strat. I podgrzewa je, a nie powietrze, jak to ma miejsce przy zastosowaniu konwektorów. Innymi słowy, ciepło z promiennika podczerwieni przekazywane jest przede wszystkim na przedmioty stałe (podłoga, ściany, meble itp.), a od nich do powietrza. Oznacza to, że im bliżej ICHO, tym gęstszy przepływ ciepła i wyższa temperatura obiektów. Co więcej, wydzielanie ciepła z promiennika podczerwieni następuje tylko w strefie jego bezpośredniego działania, czyli ogrzewanie ma charakter lokalny. Dzięki temu promiennik podczerwieni posiada wiele funkcji, z których niektóre są bardzo przydatne z punktu widzenia konsumenta.
Po pierwsze, przy zastosowaniu promiennika podczerwieni cieplejsze powietrze praktycznie nie gromadzi się pod sufitem, co jest charakterystyczne np. dla ogrzewania konwekcyjnego (w tym przypadku ciepłe powietrze w wysokich pomieszczeniach trzeba nawet skierować w dół, za pomocą wentylatorów sufitowych). Krótko mówiąc, promienniki podczerwieni to urządzenia grzewcze, które najlepiej realizują starą medyczną mądrość: „Utrzymuj stopy w cieple, a głowę w chłodzie". Ta cecha promienników podczerwieni sprawia, że są one praktycznie niezastąpione przy rozwiązywaniu problemów ekonomicznego ogrzewania pomieszczeń o wysokich sufitach. W końcu ogrzanie znacznej objętości jest trudne technicznie i dlatego drogie. Promienniki tego typu sprawdzają się także w sytuacjach, gdy tylko niektóre strefy (robocze) wymagają ogrzewania lub gdy powstawanie konwekcyjnych strumieni powietrza, a co za tym idzie zawartego w nim strumienia pyłu, jest niepożądane (jest to ważny wymóg dla alergików).
Po drugie, stosując lokalne „dogrzewanie" za pomocą promienników podczerwieni w strefach, w których przebywają ludzie, można pozwolić sobie na obniżenie o kilka stopni temperatury wytwarzanej przez główny system ogrzewania w całym pomieszczeniu. Jednocześnie „odczuwalna" temperatura pozostanie niezmieniona, ponieważ spadek ogólnej temperatury powietrza będzie kompensowany przez „dodatek" IR, który jest pochłaniany bezpośrednio przez ludzkie ciało.
Zatem zastosowanie promienników podczerwieni prowadzi do zmniejszenia zużycia energii i obniżenia kosztów ogrzewania w porównaniu z tradycyjnymi metodami jej realizacji.
I trochę więcej o emisji i absorpcji promieni IR. Tym razem będzie o ludzkim ciele. Wszystkie nagrzane ciała emitują promienie podczerwone. Przykładowo Ziemia ogrzana słońcem emituje je w paśmie od 7 do 14 µm z szczytowym natężeniem około 10 µm. A organizm ludzki nie jest wyjątkiem od tej reguły – emituje promienie podczerwone w zakresie od 3 do 50 μm ze szczytem
9,6 mikrona. Co więcej, zarówno emituje, jak i intensywnie pochłania – przy długości fali 9,6 mikrona wnikają one najgłębiej w organizm. To właśnie na tej właściwości promieniowania IR opiera się działanie obróbki cieplnej, powszechnie stosowanej w gabinetach fizjoterapeutycznych.
Tworzymy najwyższej jakości produkty aby ogrzać Wasze życie

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt telefoniczny, mailowy lub poprzez portale społecznościowe.

Jakiekolwiek wykorzystanie lub kopiowanie materiałów lub wybranych materiałów ze strony, elementów projektu i projektu jest dozwolone tylko za zgodą właściciela praw autorskich i tylko z podaniem źródła: www.warmcompany.eu
© All Right Reserved. Warm Compamy ©
info@warmcompany.eu